• Marin Dan

CFR Cluj 3-1 Borac Banja Luka - Liga Campionilor

La debutul lui Marius Șumudică pe banca lui CFR Cluj, campioana României s-a impus fără emoții în fața campioanei Bosniei, Borac Banja Luka. A fost 3-1 în prima manșă din turul 1 preliminar al Champions League.

CFR Cluj - Banja Luka | Liga Campionilor

CFR Cluj - Borac Banja Luka 3-1, în turul 1 preliminar din Champions League

Meciul a început cu ardelenii în controlul jocului. În minutul 10, Omrani a căzut în careu, iar arbitrul olandez a dictat penalty. Deac l-a ratat după ce a tras în bară, dar același Omrani a fost pe fază și a marcat.

Bosniacii au replicat timid, prin fostul jucător de la CFR, Vranjes, din lovitură liberă, dar direct în brațele lui Arlauskis. Trupa lui Șumudică a mai marcat o dată în minutul 20, de această dată prin Deac, după o combinație superbă. Din acel moment, doar CFR a existat pe teren.

Costache și-a încercat și el norocul cu un șut de la distanță, iar apoi tot el a irosit o șansă uriașă, când Coric a scos de pe linia porții. Păun a ieșit și el la rampă și a ratat două oportunități mari, însă în ciuda cursului jocului, Borac Banja Luka a marcat în prelungirile primei reprize, prin Moraitis, la o greșeală de marcaj.

CFR Cluj - Borac Banja Luka 3-1. Marius Șumudică a debutat pe banca ardelenilor

Repriza a doua a fost mai slabă în ocazii, însă tot CFR a fost la timonă, cu o șansă bună a lui Sigurjonsson. Islandezul a marcat în cele din urmă foarte frumos, după o oră de joc.

Până la final, Petrila nu a nimerit poarta din interiorul careului, iar apoi Borac Banja Luka a ratat singura oportunitate din partea secundă a meciului, prin Vranjes.

Ardelenii au mai avut două șanse, prin Sigurjonsson și Debeljuhj, iar CFR Cluj - Borac Banja Luka s-a încheiat 3-1. Returul va fi pe 13 iulie, de la ora 21:00, tot ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Învingătoarea dintre CFR Cluj și Borac Banja Luka va întâlni câștigătoarea "dublei" Fola Esch - Lincoln Red Imps. În tur a fost 2-2.

CFR Cluj - Borac Banja Luka 3-1. Meciul a fost live video pe meciurilive.net

sursa: digisport.ro