Ungaria 0-3 Portugalia | Franta 1-0 Germania

Euro 2020
Euro 2020

Ungaria 0-3 Portugalia

Ungaria 0-3 Portugalia Euro 2020

Ungaria a fost învinsă de Portugalia, scor 0-3 (Guerreiro ’84, Ronaldo ’87 pen. ’90+3), în prima etapă din Grupa F de la EURO 2020.

Portughezii au învins, marcând trei goluri în final, dar momentul zilei e ce s-a întâmplat la final. După 0-3, ungurii au cântat imnul alături de ultrași, cu mâna la inimă. Și au făcut un tur de onoare, aplaudați de cei 55.662 de fani.

Nu, nu suntem la București! UEFA cea neatentă a încurcat iar borcanele. Dar nu mai e Budapesta în loc de București, ci invers. Așa a anunțat dimineață forul continental, că primul meci al zilei e pe Arena Națională. Ungaria - Portugalia. Să mori de râs!

Franta 1-0 Germania

Franta 1-0 Germania Euro 2020

Franța s-a impus în fața Germaniei, scor 1-0, iar selecționata lui Didier Deschamps este la egalitate cu Portugalia după acest rezultat.

Un afiș demn de o finală, inclusiv de Mondial. Pe stadionul lui Bayern Munchen, Franța a trecut de Germania, la limită, în cel mai tare duel din faza grupelor.

Franța - Germania 1-0 » Spectacol în primul „ȘOC” de la Euro 2020

Griezmann, Pavard și Mbappe au animat primul act, ca un preambul pentru autogolul semnat de Hummels în minutul 20.

Eroare, corect, dar, dacă n-ar fi intervenit stoperul lui Dortmund, mingea ajungea la Mbappe, singur cu Neuer.

Nemții au dat semne de viață chiar înainte de pauză, execuția pretențioasă l-a trădat însă pe Gundogan. Totuși, Germania nu a cedat.

Die Mannschaft a pornit tăvălugul în partea a doua. Gnabry, aproape de gol de două ori: o dată blocat excelent de Lloris, o dată a dat „peste” dintr-o poziție ideală.