Jurnal de Euro ziua 6

Finlanda 0-1 Rusia | Turcia 0-2 Tara Galilor | Italia 3-0 Elvetia

Euro 2020
Euro 2020

Finlanda - Rusia 0-1 » Rușii obțin prima victorie la EURO 2020! Clasament strâns în grupa B

Acasă, la Sankt Petersburg, rușii au învins echipa Finlandei, care în prima etapă obținuse o victorie surprinzătoare, 1-0 cu Danemarca, chiar la Copenhaga.

Finlandezii au început mai bine, iar în minutul 5 Pohjanpalo a înscris cu o lovitură de cap din 6 metri, dintre 3 adversari! Arbitrii din camera VAR au intervenit prompt și au anulat însă reușita. Just, atacantul se afla în afara jocului.

A urmat o ocazie mare a lui Ozdoev, care în minutul 10 a șutat mult peste poartă dintr-o poziție excelentă, de la 9 metri de poartă!

Meciul a fost umbrit de accidentarea urâtă a lui Mario Fernandes, fundașul dreapta al rușilor. Jucătorul legitimat la ȚSKA Moscova a respins balonul cu capul de lângă Diveyev, dar a aterizat rău, lovind gazonul cu zona superioară a spatelui. Fernandes a rămas întins pe gazon minute bune, a fost îngrijit de echipa medicală, dar nu a putut continua partida. I s-a aplicat un guler cervical, a fost scos de pe suprafața de joc cu targa, în minutul 26, și dus la spital pentru investigații.

Loviturile menționate au făcut ca prima parte să fie prelungită cu 6 minute, iar în minutul 45+2, Miranchuk a dat lovitura pentru ruși! Mijlocașul Atalantei și-a arătat clasa într-o zonă aglomerată. Aflat între 3 adversari, și-a făcut din scurt mingea pentru piciorul stâng, cu care a trimis plasat, spre vinclu.

În a doua parte, ocazii au existat de ambele părți. Cele mai mari le-au aparținut rușilor și au venit în minutele 65, respectiv 72. Mai întâi, Rifat Zhemaletdinov a șutat periculos din interiorul careului, dar mingea a trecut la o palmă de poarta Finlandei. Apoi Lukas Hradecky a avut o super interveție la șutul lui Daner Kuzyayev, respingând in-extremis în corner!

S-a încheiat 1-0 pentru ruși, iar echipa antrenată de Stanislav Cherchesov urcă pe 2 în grupa B, la egalitate de puncte cu Finlanda, dar încă sub Belgia. Joi, Danemarca va juca cu Belgia.

Turcia - Țara Galilor 0-2 » Turcii, tot mai aproape de eliminare. Galezii, lideri în grupa A după o victorie convingătoare!

În minutul 6, Aaron Ramsey a trecut pe lângă deschiderea scorului, șutul său de la mică distanță de poartă a fost însă scos de Cakir.

Turcii au replicat în minutul 8, când Burak Yilmaz a reluat pe lângă poartă de la marginea careului. Ramsey a mai ratat o șansă mare din apropierea porții, dar în minutul 42 nu a mai iertat. Atunci a venit unicul gol al primei părți.

Ramsey i-a surprins pe turci cu o cursă în spatele fundașilor, a preluat pe piept o pasă extraordinară a lui Bale și a trimis pe lângă portarul turc.

În partea a doua, ocaziile au curs la ambele porți. Mai întâi Gareth Bale a trecut pe lângă golul de 2-0, trimițând peste poartă, apoi Burak Yilmaz a ratat ținta din 6 metri, cu o execuție acrobatică.

Merih Demiral a fost la un pas să egaleze în minutul 87, dar Danny Ward a scos lovitura de cap a turcului cu o paradă de senzație!

Spiritele s-au încins în primul minut de prelungire, când jucătorii celor două formații au fost aproape de o bătaie generală. Chris Mepham, Ben Davies și Burak Yilmaz au văzut cartonașul galben. Totul a plecat după ce Ben Davies l-a împins pe Burak Yilmaz, la scurt timp după ce turcul îl doborâse pe Rodon.

Connor Roberts a închis tabela în ultimul minut de prelungire, după ce Bale i-a pasat la 6 metri de poartă!

Galezii au câștigat astfel cu 2-0 și au urcat pentru moment pe primul loc în grupa A, având 4 puncte după două etape. Turcii rămân ultimii în grupă, cu 0 puncte!

În cel mai bun caz, turcii vor obține locul 3 în grupă, în cazul în care vor învinge Elveția în ultima etapă, iar elvețienii nu vor câștiga cu Italia în această seară. Țara Galilor, în schimb, are șanse chiar la primul loc în grupă!

Italia – Elveția 3-0 | Squadra Azzurra și-a asigurat calificarea în optimile EURO 2020, după două meciuri spectaculoase!

Italia s-a impus cu scorul de 3-0 în fața Elveției, în cadrul celei de-a doua etape de la Campionatul European 2020.

După un gol al lui Chiellini anulat în minutul 18, Manuel Locatelli, mijlocașul în vârstă de 23 de ani al lui Sassuolo, a făcut spectacol în fața Elveției. Acesta a deschis scorul în minutul 26 și a reușit dubla în minutul 52.

Pe final de partidă, în minutul 89, Ciro Immobile și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj și a închis jocul la scorul de 3-0 pentru Italia.

În urma acestui rezultat, Italia a bifat cea de-a doua victorie la EURO 2020, după cea cu Turcia, scor 3-0, și și-a asigurat prezența în următoarea fază competițională, fiind prima echipă calificată în optimile de finală.