• Marin Dan

Steaua - Barcelona 1971 | Dubla victorie pentru ros albastrii

Steaua Bucuresti - FC Barcelona

Steaua Bucuresti da o prima mare lovitura Barcelonei pe 20 octombrie 1971 in saisprezecimile Cupei Cupelor, in fata a 42.000 de suporteri catalani, Steaua invinge Barcelona scor 1-0 pe Camp Nou in prima mansa, urmat de un meci incendiar pe Ghencea.

Golul victoriei a fost marcat de Viorel Nastase in minutul 12 din pasa lui Anghel Iordanescu.

Steaua Bucuresti - Barcelona

Mansa Retur - 3 noiembrie 1971: Steaua Bucuresti - Barcelona

In minutul 50 vedeta catalanilor Asensi inscrie in poarta Stelei egaland la scorul general, insa ce a urmat a fost greu de anticipat pentru super campioana Spaniei. Viorel Nastase marcatorul din tur loveste din nou, si nu o data, ci de doua ori in minutele 53 si 60.

Pe stadionul 23 august, in fata a 5000 de suporteri romani, Steaua obtine a doua victorie in fata Barcelonei, eliminind-o pe aceasta din competitie.

Steaua Bucuresti - Barcelona 1971 | Primul 11

Steaua Bucuresti

Viorel Smarandache - Carol Haidu - Gheorghe Cristache - Lajos Sătmăreanu - Dumitru Marcu - Iosif Vigu - Vasile Negrea - Nicolae Pantea 68' - Viorel Năstase - Ion Naom -Anghel Iordănescu

Schimbare Costică Ștefănescu 68'

Antrenor Valentin Stănescu

Secund: Gheorghe Constantin

FC Barcelona

Reina - Torres - Eladio - Rifé - Rexach - Gallego - Fusté 46' - Costas - Asensi - Alfonseda - Marcial

Schimbare: Dueñas 46'

Antrenor: Rinus Michels

Secund: Rodri

Arbitru: Pius Kamber (Elvetia)

Steaua a fost eliminata in acel sezon dupa 2 rezultate de egalitate, in faza sferturilor de finala, de Bayern Munchen, golul dat in tur de Gerd Muller in minutul 70 fiind decisiv.

Steaua 1-1 Bayern Munchen | Bayern Munchen 0-0 Steaua Bucuresti