google.com, pub-9253209472297458, DIRECT, f08c47fec0942fa0

• Marin Dan

Transmisie pe net | Romania - Muntenegru online

România, monitorizată de UEFA la meciul cu Muntenegru

România vine după victoria cu Finlanda, scor 1-0, în grupa B3 a Ligii Națiunilor 2022-2023. Meciul a fost întrerupt pentru câteva minute în prima repriză, din cauza materialelor pirotehnice aruncate pe teren.

UEFA a deschis o procedură disciplinară după aceste incidente, potrivit ProSport. În plus, forul european va monitoriza atent partida România - Muntenegru.

România riscă să primească o suspendare a terenului pentru următorul meci programat pe teren propriu, cu Bosnia și Herțegovina, tot în Liga Națiunilor.

Un delegat UEFA va fi trimis special pentru duelul România - Muntenegru, potrivit ProSport.

FRF așteaptă un stadion plin și pentru meciul de marți. Au fost vândute aproape toate biletele disponibile pe arena Rapid – Giulești (14.000).

În minutul 24 al partidei România - Finlanda, arbitrul austriac Harald Lechner a oprit meciul, după ce câțiva fani români din peluză au aruncat cu torțe și fumigene pe teren.

Partida a fost reluată după trei minute, dar fumul de la materialele pirotehnice a persistat.

Jandarmeria Capitalei a anunţat că, la intrarea în stadionul Giuleşti, s-au descoperit materiale pirotehnice asupra unor suporteri români.

Pentru doi fani s-au întocmit actele necesare începerii anchetei.